Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl


   Witamy serdecznie!

Witamy na stronie internetowej Szkolnego Klubu EuroAdaś kolneńskiego Liceum Ogólnokształcącego
im. Adama Mickiewicza!

Strona Główna
    Strona Główna
    Blog
    Archiwum
    Statut SKE
    Zarząd
    Członkowie
    Galeria
    Kontakt
    I LO Kolno
    Fundacja R.Schumana
    Biuro Informacyjne PE
    Komisja Europejska
    Inne linki


   


Nowy zarząd

11 grudnia 2014 r. odbyły się wybory do zarządu Szkolnego Klubu Europejskiego „EuroAdaś” Zgodnie ze statutem SKE zarząd klubu wybiera walne zebranie wszystkich członków klubu w głosowaniu jawnym.. Głosowało 90,7% członków klubu co oznacza, że frekwencja w wyborach była bardzo wysoka. W skład zarządu weszło sześcioro uczniów: czterech drugoklasistów i dwie pierwszoklasistki. Osoby wchodzące w skład zarządu klubu to: Hubert Skrodzki, Magdalena Glazer, Piotr Skrodzki, Karol Ciepliński, Monika Chodnicka i Paulina Bałdyga. Prezesem „EuroAdasia” został Hubert Skrodzki. Funkcję vice-prezesów objęli: Paulina Bałdyga. I Piotr Skrodzki.

 

GALERIA


Euroscola 2014

W dniach 17-21 grudnia 2014 odbył się kolejny pozakrajowy wyjazd członków Szkolnego Klubu Europejskiego "EuroAdaś". Plan wycieczki obejmował podróż przez Czechy, Niemcy i Francję, zwiedzanie Pragi oraz Strasburga i przede wszystkim udział w międzynarodowym projekcie Euroscola. Nasza grupa składała się z 24 uczniów oraz 2 opiekunów. Wyjazd w większości został sfinansowany ze środków Parlamentu Europejskiego. Euroscola to projekt Unii Europejskiej mający na celu szerzenie popularności UE wśród młodzieży. Polega na pokazaniu młodym ludziom działalności Unii poprzez udział w symulacji sesji Parlamentu Europejskiego. W projekcie tym uczestniczy również młodzież z innych krajów członkowskich, jest to więc świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i doskonalenia umiejętności mówienia w językach obcych. Uczniom z naszego liceum udało się zająć jedno z czołowych miejsc w pierwszym etapie czwartej edycji tego projektu. Dzięki temu otrzymaliśmy zaproszenie do wzięcia udziału w jednej z zimowych sesji 19 grudnia 2014 roku.

Wyjazd z Kolna miał miejsce bardzo wczesnym rankiem w środę, 17 grudnia bardzo. Nocna podróż pomimo sporej odległości mijała stosunkowo szybko i po 13 godzinach w autobusie mogliśmy w końcu rozprostować nogi w Pradze. Po przyjeździe na miejsce cała grupa chętnie przystąpiła do pieszego zwiedzania miasta wraz z przewodnikiem, Panem Romualdem. Zwiedzanie zaczęliśmy od klasztoru premonstratensów na Strahowie. Następnie przechodząc obok czeskiego, zabytkowego Ministerstwa Spraw Zagranicznych udaliśmy się w stronę Zamku na Hradczanach - dawnej siedziby królów czeskich. Cała grupa zachwycała się wysoką na 124 metry Katedrą św. Wita, Wacława i Wojciecha, a także zawartymi w środku arcydziełami sztuki. Następnie przechadzając się Złotą Uliczką (nazwa pochodzi od dawniej mieszkających tam złotników) poszliśmy w kierunku jednego z najsławniejszych zabytków w Pradze - Mostu Karola. Po przejściu na drugi brzeg udaliśmy się w stronę praskiego Starego Miasta, które w okresie przedświątecznym było cudownie oświetlone. Po zobaczeniu jednej z najwyższych i najpiękniejszych choinek w Europie nasza grupa udała się na odpoczynek w hotelu Golf. Każdy z nas podczas kolacji mógł spróbować między innymi knedlików - tradycyjnej potrawy mącznej kuchni czeskiej. Po kolacji, kończącej przyjemny, ale męczący dzień, cała grupa udała się do pokojów, żeby zregenerować siły przed kolejnym dniem podróży.

Następnego dnia po lekkim śniadaniu udaliśmy się w dalszą drogę. Po 8-godzinnej podróży przez Czechy i Niemcy dotarliśmy do Strasburga - stolicy Alzacji i głównego celu naszego wyjazdu. Na miejscu czekała już nasza przewodniczka - Pani Ania. Zmęczeni, ale szczęśliwi, że w końcu jesteśmy na miejscu opuściliśmy nasz drugi dom - autobus. Już po krótkim spacerze znaleźliśmy się na tzw. moście cierpień, na którym w przeszłości, jak opowiadała nam przewodniczka, dochodziło do licznych publicznych egzekucji i tortur na przestępcach. Po wysłuchaniu opowieści o historii mostu udaliśmy się ku jednej z najwspanialszych budowli w Strasburgu, czyli Katedrze Najświętszej Marii Panny. Można byłą ją zobaczyć już z dużej odległości, ponieważ jako sięga około 142 m. Z zewnątrz katedra była bogato zdobiona, rzeźby nad każdym z wejść, czy tez wieże robiły wrażenie. Wewnątrz można było podziwiać piękną całość, która tworzą liczne witraże, obrazy, czy rzeźby. Po wizycie w gotyckiej bazylice poszliśmy zwiedzać Petite France, czyli jedną z dzielnic Strasburga nazywaną przez Polaków - Małą Francją. Już od samego wjazdu do miasta czuło się bożonarodzeniowy klimat, jednak wszechobecne lampki, choinki, mikołaje, renifery uderzyły w nas z ogromną siłą, świeciło się dosłownie wszystko. Z dylematem, w którą stronę patrzeć, podążaliśmy za Panią Anią, która opowiadała nam o świątecznych tradycjach Francji, tutejszym jedzeniu, zabytkach, architekturze. W między czasie trafiliśmy też na coroczny targ bożonarodzeniowy "Le Marché des Délices de Noel d'Alsace", gdzie mieliśmy okazję kupić miejscowe ozdoby, słodycze, a nawet ozdobne francuskie mydło. W długiej drodze do autobusu uliczkami Petite France dalej zachwycaliśmy się nastrojem tego miejsca. Spacerując nie można było nie zwrócić uwagi na... bociany. To symbol Alzacji, dlatego na stoiskach przed sklepami i straganach były setki bocianich pamiątek i zabawek. Po zwiedzaniu zakwaterowaliśmy się w hotelu Premiere Classe i najedzeni poszliśmy odpocząć przed najważniejszym dniem.

W piątek, po śniadaniu pojechaliśmy do Parlamentu Europejskiego, gdzie miały się odbyć obrady Euroscoli. Odbywały się one w językach urzędowych UE: angielskim, francuskim i niemieckim. Po zgłoszeniu obecności zajęliśmy miejsca posłów na sali obrad, gdzie administratorzy PE przedstawili parlament. Następnie każda szkoła przedstawiła prezentację na swój temat - nas reprezentowali Maciek i Ada. Po przedstawieniu poszliśmy na obiad, podczas którego odbyliśmy też jeden z etapów Eurogame. Polegało to na zebraniu się w czteroosobowe grupki wielonarodowościowe i odpowiedzi na pytania we wszystkich językach Unii Europejskiej, dzięki czemu poznaliśmy wielu ludzi z całej Europy. Po obiedzie odbyły się posiedzenia komisji. Zostaliśmy podzieleni na 6 grup i wymienialiśmy swoje poglądy na tematy wcześniej ustalone w szkole. Po godzinnym posiedzeniu komisji, spotkaliśmy się na sali obrad, gdzie mogliśmy w gronie około 500 osób przedyskutować wnioski i odbyły się liczne głosowania. Następnie miał miejsce także finał Eurogame, do którego dostała się jedna z naszych uczennic - Milena Ruszczyk. Po wszystkim miało miejsce oficjalne zamknięcie spotkania Euroscoli, a my udaliśmy się ponownie na Petite France, aby spróbować tradycyjnego francuskiego jedzenia - tarte flambée. Najedzeni wróciliśmy do hotelu, a następnego dnia wyjechaliśmy w drogę powrotną do domu. Po całym dniu jazdy, dla niektórych snu, dla innych marzeń o schabowych, zjedliśmy polską kolację i zakwaterowaliśmy się z podpoznańskim motelu Picaro. W niedzielę rano ruszyliśmy w dalszą drogę powrotną, a o 15 byliśmy już pod naszym liceum.

W imieniu naszym i wszystkich uczestników projektu Euroscola chcielibyśmy podziękować wszystkim osobom, dzięki którym ten wyjazd był możliwy. Szczególne podziękowania kierujemy do Pani Bogumiły Skrodzkiej oraz Pani Katarzyny Kiełczewskiej za trud włożony w naszą opiekę i wzorową organizacje. Jesteśmy pewni, że każdy z nas będzie wspominał ten wyjazd z uśmiechem na twarzy.

Sylwia i Maciek

GALERIAEuropejski Uniwersytet Latający

Dnia 4.12.2014 w czwartek w naszej szkole odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach ogólnopolskiej akcji edukacyjnej "Europejski Uniwersytet Latający". Akcja ta skierowana jest do uczniów szkół ponadgimnazjalnych i jest realizowana jedynie w 20 szkołach w Polsce przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej Polsce i Centrum Edukacji obywatelskiej od marca tego roku. Projekt ten został zrealizowany w ramach obchodów 10-lecia Polski w Unii Europejskiej. Tego dnia w murach naszej szkoły powitaliśmy naszych gości: p. Annę Biernacką-Rygiel - ekspertkę ds. unijnych, pracownika naukowego Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego; p. Magdalenę Świderską - koordynatora projektu europejski Uniwersytet Latający oraz p. Grzegorza Staszewskiego - ambasadora programu, aktora oraz sportowca. Przybyli oni do nas, aby opowiedzieć nam o Unii Europejskiej, ale także o swoim życiu i o tym jak oni postrzegają różnicę miedzy Polską teraz, a Polską przed wstąpieniem do UE. Nasze spotkanie składało się z dwóch części. Pierwsza "Ja i UE", w której przedstawiliśmy działania Szkolnego Klubu Europejskiego "EuroAdaś" w ciągu 10 lat. Obejrzeliśmy filmy i zdjęcia, które przywołały do nas cudowne wspomnienia. Prezentacja przedstawiała najważniejsze wydarzenia w czasie istnienia SKE. W drugiej części nasi przybyli goście opowiadali nam o prawach i obowiązkach obywatela Unii Europejskiej, ale także odpowiadali na nasze nie zawsze łatwe pytania. Nasze spotkanie przebiegło w miłej i pozytywnej atmosferze.

GALERIA


Wizyta w Parlamencie Europejskim

W dniach 13-17 września 2014 r. miał miejsce wyjazd członków Szkolnego Klubu Europejskiego do Strasburga. W projekcie wzięło udział 18 uczniów naszego liceum oraz dwie nauczycielki. Pobyt został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Dział wizyt i seminariów PE w Brukseli. Program wyjazdu do Strasburga obejmował zwiedzanie stolicy Alzacji z przewodnikiem oraz wizytę w Parlamencie Europejskim. To, co na ogół wycieczki realizują 2-3 dni, nam udało się zrealizować w ciągu jednego dnia.

Nie było dużo czasu więc wczesnym rankiem po zjedzeniu typowo francuskiego śniadania, które było bardzo lekkie lecz pyszne, ruszyliśmy. Udaliśmy się do klimatycznej dzielnicy miasta Petite France (nazwa pochodzi od szpitala, umieszczonego tam dla cierpiących na "chorobę francuską") z charakterystyczną zabytkową zabudową, hotelami i licznymi knajpkami .To dawna dzielnica m.in. rybaków i garbarzy. Większość uliczek do dziś nosi nazwy tych profesji. Jest to najbardziej fotografowane miejsce w Strasburgu. Jest tu bardzo uroczo. Urzekły nas malownicze i ściśnięte kolorowe domki, które wyglądają jak wycięte prosto z bajki.

Przemieszczaliśmy się nie tylko autobusem, ale również pieszo i statkiem turystycznym. Podczas rejsu słuchaliśmy na audiobookach (do wyboru 16 języków) materiału dotyczącego zabytków miasta znajdujących się wzdłuż trasy. Dziewczyny z naszej grupy poznały bardzo sympatycznego kapitana. Szybko nawiązały z nim kontakt i mile spędziły czas rejsu. Widać, że bardzo je polubił. Kolejnym celem zwiedzania była Starówka. Strasburg to jedno z niewielu miast na świecie, którego zabytkowe śródmieście zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa ludzkości. Urzekła nas wzniesiona z czerwonego piaskowca niesamowita gotycka katedra Najświętszej Marii Panny Notre-Dame (nie mylcie z paryską). To największa świątynia katolicka w mieście, która mierzy 142 m. Po wejściu do środka pani Ania (przewodnik) zgłębiała nam szczegóły architektury i wystroju tego miejsca - m.in. najstarszy we Francji witraż i renesansowe cudo - zegar astronomiczny. W krótkim czasie wolnym nie obyło się bez zakupu pamiątek. Każdy przywiózł ze sobą jakiś drobiazg, a szczególną naszą uwagę przykuły sklepy z francuskimi słodyczami.

Zachwyceni urokliwym miastem omalże nie spóźniliśmy się na wizytę do PE. Wizytę rozpoczęła ogólna prezentacja dotycząca PE przygotowana przez p. Leszka Gaś z działu wizyt i seminariów PE. Następnie dzięki operatywności biura p. Profesor Barbary Kudryckiej i uprzejmości jej samej mieliśmy zaszczyt spotkać się z Panią Profesor osobiście. Spotkanie przebiegało w bardzo przyjaznej atmosferze. Pani Profesor opowiedziała nam o swojej działalności naukowej, politycznej oraz pracy europosła. Bardzo chętnie odpowiadała na pytania dotyczące wyboru studiów. Dostaliśmy wiele cennych rad, które niewątpliwie przydadzą się wszystkim maturzystom. Na zakończenie spotkania w imieniu fyrekcji szkoły wręczyliśmy Pani Profesor tytuł I Ambasadora naszego liceum w Brukseli. Po sesji zdjęciowej na tle flag państw unijnych udaliśmy się na trybunę dla grup odwiedzających PE. Na sali obrad rozpoczęła się właśnie wrześniowa czterodniowa sesja plenarna. Przysłuchując się obradom mieliśmy okazję m.in. wysłuchać wystąpienia polskiego europosła p. Jarosława Kalinowskiego. Dodatkową atrakcją dla naszej grupy był spacer po czerwonym dywanie. Przez chwilę czuliśmy się jak szefowie unijnej dyplomacji.

Po dniu pełnym niezapomnianych wrażeń zawitaliśmy do doskonałej francuskiej knajpki by zasmakować tradycyjnego alzackiego dania tarte flambée. To przepyszny regionalny przysmak, który przypomina pizzę, sprawdzający się również na słodko.

Chociaż podróż autobusem trwała długo i we Francji spędziliśmy krótki czas, wszyscy z pewnością niejednokrotnie będziemy wspominać tę wycieczkę. Gdyby nie środki z Unii Europejskiej nasz pobyt we Francji nie byłby możliwy. Szczególne dziękujemy pani Bogumile Skrodzkiej za trud włożony w organizację wyjazdu, opiekę oraz wsparcie.

Natalia i Asia

GALERIA